Servisit (Rahim Ağzı Enfeksiyonu, İltihabı)

Servisit - Rahim Ağzında Yara Servisit, rahim ağzı dokusunun çeşitli sebeplerle enfeksiyona bağlı iltihaplanmasıdır. Kadınların hemen hemen % 50 ‘ inde karşılaşılan bir durumdur. Genellikle travmaya bağlı yaralanmalarda (vajinal araçların travması gibi), bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara bağlı iltihaplanmadır. Servisitler halk arasında “rahimde yara” veya “rahim ağzı yaraları” olarak da bilinmektedir.Servisite Neden Olan Faktörler
1) Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBH).
Bakteriyel enfeksiyonlar:
Klamidya, Mikoplasma, Uroplasma, Gonore (Bel soğukluğu etkeni)
Viral enfeksiyonlar:
HPV (Human Papillomavirüs ) ve HIV (Human Immunodeficiency Virus )
2) Vajinal duş, rahim içi araçlar, tampon, krem ver her türlü yabancı madde
3) Prezervatiflerdeki latex maddesine ve spermsit allerjisi olan kadınlarda servisit gelişebilir.

Servisit Belirtileri
• Regl bitimden sonra başlayan akıntı
• Regl dönemi dışında leke şeklinde hafif kanama
• İdrar yaparken yanma
• Cinsel ilişki sırasında ağrı, acı
• Cinsel ilişki sonrası kanama
• Vajinal kaşıntı, bazen kokulu olabilir.
• Kasık ve bel ağrısı

Sevisit Tanısı
Jinekolojik muayenede görülen rahim ağzında kızarıklık, akıntılı ve iltihaplı bir görünümün servisit tanısı koymak için yeterlidir. Bazı durumlarda kolposkopi, biopsi ve smear testi kesin tanı için gerekli görülebilir.

Servisit Tedavisi Nasıldır?
Servisit genellikle mikrobik kökenli bir enfeksiyondur. Bu durumlarda antibiyotik kullanılarak tedavi edilir. Bazı virüsler de servisite neden olur. Jinekolojik muayene ve yapılan testlerde virüs nedenli olduğu tespit edilen servisitler antivirüs çoğunlukla ilaçları ile tedavi edilir. Rahim içi araçlarından kaynaklı servisitler ise rahim içi aracı çıkarılıp, antibiyotik kullandırılarak iyileştirilir.

Antibiyotik ve antivirüs ilaçları kullanıldığı halde tedavi edilemeyen servisitler ise yakma (koterizasyon ) ve yara dondurma ( kriyoterapi) gibi yöntemleri kullanılarak tedavi edilir. Bu işlemlerin akabinde yaklaşık 1 ay cinsel ilişkiye girilmemelidir. Servisitin tamamen iyileşmesi 2 ay kadar sürebilir.

Eğer servisit cinsel yolla bulaşan herhangi bir virüsten kaynaklanıyorsa partnerin de tedavi olması gerekmektedir. Çiftler birlikte tedavi olup iyileştikten sonra cinsel ilişkide bulunabilirler.

Servisit ten Korunma Yolları
• Yılda bir kez jinekolojik muayeden geçmek ve smear testi yaptırmak
• Tek eşlilik ve ilişkide bulunduğu kişinin bu enfeksiyona neden olabilecek virüs ve bakteriyi taşıyıp taşımadığından emin olmadan birlikte olmamak.
• Vajinal akıntı, kaşıntı, kanama, cinsel ilişki sırasında ağrı kasık ve bel ağrısı gibi durumlarda doktor muayenesinden geçmek
• Vajina içine uygulanan krem, vajinal duş ve kimyasal ürünlerden mümkün olduğunda uzak durmak
Servisitten korunma yollarıdır.

Hamileliğe ve Bebeğe Etkisi
Kronikleşen servisit rahim ağzından sperm geçişini engellediği için kısırlığa neden olabilir.

Annede gelişen servisit doğum esnasında bebeğe bulaşıp bebekte göz ve akciğer enfeksiyonuna neden olabilir. Ayrıca erken doğum ve düşükle ilgili riskleri de arttırmaktadır.